Eaton XTAE032C01P024
SKU: CS5001751MPN: XTAE032C01P024Alternate Part #: 3-1812-1294AUPC/EAN: 782116861255
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,380 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 16-24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001751 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C01P024 |
| Alternate Part # | 3-1812-1294A |
| UPC/EAN | 782116861255 |
