Eaton XTAE032C01P016
SKU: CS5001750MPN: XTAE032C01P016Alternate Part #: 3-1812-1273AUPC/EAN: 782116861248
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,380 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001750 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C01P016 |
| Alternate Part # | 3-1812-1273A |
| UPC/EAN | 782116861248 |
