Eaton XTAE025C10E016
SKU: CS5001232MPN: XTAE025C10E016Alternate Part #: 3-1812-994AUPC/EAN: 782116857869
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,208 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |