Eaton XTAE018C01E016
SKU: CS5000042MPN: XTAE018C01E016Alternate Part #: 3-1812-217AUPC/EAN: 782116850402
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,208 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |