Eaton XTAE018C10RD006
SKU: CS5000546MPN: XTAE018C10RD006Alternate Part #: 3-1812-435AUPC/EAN: 782116864980
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,12 Vdc,1NO,C frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000546 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C10RD006 |
| Alternate Part # | 3-1812-435A |
| UPC/EAN | 782116864980 |


