Eaton XTAE018C10WD006
SKU: CS5000647MPN: XTAE018C10WD006Alternate Part #: 3-1812-440AUPC/EAN: 782116854189
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,48-60 Vdc,1NO,C frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000647 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C10WD006 |
| Alternate Part # | 3-1812-440A |
| UPC/EAN | 782116854189 |


