Eaton XTAE018C01TD006
SKU: CS5000193MPN: XTAE018C01TD006Alternate Part #: 3-1812-185AUPC/EAN: 782116851423
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,24-27 Vdc,1NC,C frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000193 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01TD006 |
| Alternate Part # | 3-1812-185A |
| UPC/EAN | 782116851423 |



