Eaton XTAE018C01P016
SKU: CS5000144MPN: XTAE018C01P016Alternate Part #: 3-1812-223AUPC/EAN: 782116851126
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,380 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |