Eaton XTAE012B01Y016
SKU: CS4998766MPN: XTAE012B01Y016Alternate Part #: 3-1802-1134AUPC/EAN: 782116842018
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,48 V 50 Hz,1NC,B frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |