Eaton XTAE015B01W016
SKU: CS4999510MPN: XTAE015B01W016Alternate Part #: 3-1802-1636AUPC/EAN: 782116846818
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999510 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01W016 |
| Alternate Part # | 3-1802-1636A |
| UPC/EAN | 782116846818 |


