Eaton XTAE015B10TDP60
SKU: CS4999805MPN: XTAE015B10TDP60Alternate Part #: 3-1802-1718AUPC/EAN: 782116849116
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,24 Vdc,1NO,B frame,45 mm,0.4-0.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-0.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999805 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B10TDP60 |
| Alternate Part # | 3-1802-1718A |
| UPC/EAN | 782116849116 |
