Eaton XTAE015B01WDP60
SKU: CS4999487MPN: XTAE015B01WDP60Alternate Part #: 3-1802-1469AUPC/EAN: 782116846955
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,48 Vdc,1NC,B frame,45 mm,0.4-0.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-0.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999487 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01WDP60 |
| Alternate Part # | 3-1802-1469A |
| UPC/EAN | 782116846955 |

