Eaton XTAE012B01TD5E1P6
SKU: CS4998679MPN: XTAE012B01TD5E1P6Alternate Part #: 3-2589-625AUPC/EAN: 786685419206
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,24 Vdc,1NC,B frame,45 mm,0.33-1.65 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998679 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01TD5E1P6 |
| Alternate Part # | 3-2589-625A |
| UPC/EAN | 786685419206 |



