Eaton XTAE009B10TD5G1P6
SKU: CS4998306MPN: XTAE009B10TD5G1P6Alternate Part #: 3-2589-452AUPC/EAN: 786685418971
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,24 Vdc,1NO,B frame,45 mm,0.33-1.65 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998306 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10TD5G1P6 |
| Alternate Part # | 3-2589-452A |
| UPC/EAN | 786685418971 |

