Eaton XTAE015B10TD5G1P6
SKU: CS4999824MPN: XTAE015B10TD5G1P6Alternate Part #: 3-2589-1052AUPC/EAN: 786685419930
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,24 Vdc,1NO,B frame,45 mm,0.33-1.65 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999824 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B10TD5G1P6 |
| Alternate Part # | 3-2589-1052A |
| UPC/EAN | 786685419930 |


