Eaton XTAE012B01PP24
SKU: CS4998610MPN: XTAE012B01PP24Alternate Part #: 3-1802-916AUPC/EAN: 782116841097
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,380 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.16-0.24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.16-0.24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998610 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01PP24 |
| Alternate Part # | 3-1802-916A |
| UPC/EAN | 782116841097 |

