Eaton V48M47T4916
SKU: CS4995668MPN: V48M47T4916Alternate Part #: V49DA007UPC/EAN: 786680175275
Eaton General purpose ventilated transformer

$12,108.44
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Aluminum windings, DOE 2016, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 150 kVA, Three-phase, , 480 Delta V, 480Y/277 Vac, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 150 kVA, 480 Vac-480Y/277 Vac
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated type DT-3 transformer |
| Volt Ampere Rating | 150 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-480Y/277 Vac |
| Voltage Rating Uom | MMT |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995668 |
|---|---|
| MPN | V48M47T4916 |
| Alternate Part # | V49DA007 |
| UPC/EAN | 786680175275 |

