Eaton V48M47B1216CU
SKU: CS4995604MPN: V48M47B1216CUAlternate Part #: V12DC009UPC/EAN: 786680250446
Eaton General purpose ventilated transformer




$13,473.01
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DOE 2016, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 220°C, 112.5 kVA, Three-phase, 480 Delta V, 480Y/277 Vac, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 80°C, Copper, 112.5 kVA, WS60, 280B
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 270 °C |
| Kva Rating | 112.50 kVA |
| Material | Copper windings |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 112.50 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-480Y/277 Vac |
| Voltage Rating Uom | KVA |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995604 |
|---|---|
| MPN | V48M47B1216CU |
| Alternate Part # | V12DC009 |
| UPC/EAN | 786680250446 |

