Eaton V24R47T4916
SKU: CS4994519MPN: V24R47T4916Alternate Part #: V49DA044UPC/EAN: 786680201455
Eaton General purpose ventilated transformer

$11,437.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 150 kVA, Three-phase, 240 Delta V, 480Y/277 Vac, NEMA ST-20, 1 at +5%, 2 at -5%, 150 kVA, 240 Vac-480Y/277 Vac, WS60, EO351C, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 1 at +5%, 2 at -5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated type DT-3 transformer |
| Volt Ampere Rating | 150 kVA |
| Voltage Rating | 240 Vac-480Y/277 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | EO351C |
Specifications
| SKU | CS4994519 |
|---|---|
| MPN | V24R47T4916 |
| Alternate Part # | V49DA044 |
| UPC/EAN | 786680201455 |

