Eaton V24M47T3016S6
SKU: CS4994502MPN: V24M47T3016S6Alternate Part #: V30DA064UPC/EAN: 786680196270
Eaton General purpose ventilated transformer

$8,411.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, NEMA 2, 60 Hz, 30 kVA, Three-phase, 240 Delta V, 480Y/277 Vac, NEMA ST-20, 30 kVA, 240 Vac-480Y/277 Vac, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Modification 1 | Grade 316 stainless steel enclosure (does not imply a NEMA 4X rating) |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated type DT-3 transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Voltage Rating | 240 Vac-480Y/277 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4994502 |
|---|---|
| MPN | V24M47T3016S6 |
| Alternate Part # | V30DA064 |
| UPC/EAN | 786680196270 |

