Eaton V48M34T1516DNES
SKU: CS4995560MPN: V48M34T1516DNESAlternate Part #: V15DA035UPC/EAN: 786680204197
Eaton General purpose ventilated transformer

Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Fungus proof, AL wndngs, DOE 2016, NEMA 2, 220°C, 15 kVA, Double neutral, E-S shield, Fl/wall mt uprt, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 400Y/231, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 150°C, 15 kVA
Attributes
| Brochure | 5/4/2/0/5420cf68d6d49afc43bebb15735b08d63a72ad9e_4995560_brochure.pdf |
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | Double neutral, electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-400Y/231 Vac |
| Voltage Rating Uom | CEL |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4995560 |
|---|---|
| MPN | V48M34T1516DNES |
| Alternate Part # | V15DA035 |
| UPC/EAN | 786680204197 |

