Eaton P60G11S0712
SKU: CS4976084MPN: P60G11S0712Alternate Part #: P07PA002UPC/EAN: 786680225680
Eaton Mini-Power center

$3,516.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton 7.5 KVA Mini Power Center 1PH 600V-120/240V 12 spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 284 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 7.5 kVA |
| Kva Rating | 7.50 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M60G11E |
Specifications
| SKU | CS4976084 |
|---|---|
| MPN | P60G11S0712 |
| Alternate Part # | P07PA002 |
| UPC/EAN | 786680225680 |

