Eaton P48G11S0512CUS6
SKU: CS4975924MPN: P48G11S0512CUS6Alternate Part #: P05PC006UPC/EAN: 786680240683
Eaton Mini-Power center

$16,826.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
5 kVA Mini-Power Center 1PH 480 V-120/240 V, 316SS NEMA 3R, 115°C rise, 284, M48G11D, Copper, 12 spaces, plug-in
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 284 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 5 kVA |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316 Stainless Steel Enclosure |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11D |
Specifications
| SKU | CS4975924 |
|---|---|
| MPN | P48G11S0512CUS6 |
| Alternate Part # | P05PC006 |
| UPC/EAN | 786680240683 |

