Eaton P60G11S0712SS
SKU: CS4976086MPN: P60G11S0712SSUPC/EAN: 786680225468
Eaton Mini-Power center

$13,791.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
7.5 kVA Mini Power Center 1PH 600V-120/240V SS Enclosure 12 spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3RX |
| Frame | 284 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 7.5 kVA |
| Kva Rating | 7.50 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3RX |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M60G11E |
Specifications
| SKU | CS4976086 |
|---|---|
| MPN | P60G11S0712SS |
| UPC/EAN | 786680225468 |

