Eaton P29G11B0512
SKU: CS4974993MPN: P29G11B0512Alternate Part #: P05PA008UPC/EAN: 786680240607
Eaton Mini-Power center

$10,102.44
UnitAvailable on backorder
Product Details
5 kVA Mini-Power Center 1PH 208 V-120/240 V, NEMA 3R, 80°C rise, 284, EM29G11D, Aluminum, 12 spaces, plug-in
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 284 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 5 kVA |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | EM29G11D |
Specifications
| SKU | CS4974993 |
|---|---|
| MPN | P29G11B0512 |
| Alternate Part # | P05PA008 |
| UPC/EAN | 786680240607 |

