Eaton P48G11S0712CU
SKU: CS4975940MPN: P48G11S0712CUAlternate Part #: P07PC001UPC/EAN: 786680226274
Eaton Mini-Power center

$11,091.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power center, 7.5 KVA, 1PH 480-120/240 115C RISE 12 spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 284 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 7.5 kVA |
| Kva Rating | 7.50 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11E |
Specifications
| SKU | CS4975940 |
|---|---|
| MPN | P48G11S0712CU |
| Alternate Part # | P07PC001 |
| UPC/EAN | 786680226274 |

