Eaton P48G28T1518CUS6
SKU: CS4976026MPN: P48G28T1518CUS6Alternate Part #: R15PC004UPC/EAN: 786680239526
Eaton Mini-Power center

$40,843.61
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power center, 15 Kva, Three-phase, PV: 480, SV: 208Y/120V, copper, plug-on, 18 spaces, NEMA 3R, 316 SS enclosure, Frame: 289B
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | MPC 3 Ph |
| Enclosure | NEMA 3RX |
| Frame | 289B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316 SS Enclosure |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G1H |
Specifications
| SKU | CS4976026 |
|---|---|
| MPN | P48G28T1518CUS6 |
| Alternate Part # | R15PC004 |
| UPC/EAN | 786680239526 |


