Eaton P48G28T1518SS
SKU: CS4976034MPN: P48G28T1518SSAlternate Part #: R15PA005UPC/EAN: 786680225505
Eaton Mini-Power center

$20,524.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power center, 15 kVA, 3PH 480Delta - 208Y/120 SS Encl 18 spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3RX |
| Frame | 289B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3RX |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G1H |
Specifications
| SKU | CS4976034 |
|---|---|
| MPN | P48G28T1518SS |
| Alternate Part # | R15PA005 |
| UPC/EAN | 786680225505 |


