Eaton P38G14S1526X
SKU: CS4975872MPN: P38G14S1526XAlternate Part #: P15PA011UPC/EAN: 786680235207
Eaton Mini-Power center

$17,173.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA Mini Power Center 1PH 380-110/220, 115C Rise, 50 Hz, Aluminum Windings, NEMA 3R, 26 branch spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 287 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 110/220 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M38G14H |
Specifications
| SKU | CS4975872 |
|---|---|
| MPN | P38G14S1526X |
| Alternate Part # | P15PA011 |
| UPC/EAN | 786680235207 |


