Eaton PDG33M0600E3RJ
SKU: CS4950582MPN: PDG33M0600E3RJAlternate Part #: 81C6118M15UPC/EAN: 786679557556
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 600A, 65kA/480V, PXR20 LSIG w/ Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA630)
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 100 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 600 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |