Eaton PDG33F0600E5RJ
SKU: CS4945439MPN: PDG33F0600E5RJAlternate Part #: 81C6122F15UPC/EAN: 786679391839
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 600A, 25kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA630)
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 35 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 600 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |