Eaton PDF33G0600E3RJ
SKU: CS4913578MPN: PDF33G0600E3RJAlternate Part #: 83C5823G15UPC/EAN: 786679456118
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 600A, 35kA/480V, PXR20 LSIG w/ Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA630)
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 65 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 600 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |