Eaton PDF33K0600E5RJ
SKU: CS4915260MPN: PDF33K0600E5RJAlternate Part #: 83C5827K15UPC/EAN: 786679395547
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 600A, 50kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA630)
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 85 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 600 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |