Eaton PDG33K0600E3ZJ
SKU: CS4948841MPN: PDG33K0600E3ZJAlternate Part #: 81C6118K18UPC/EAN: 786679500255
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 600A, 50kA/480V, PXR20 LSIG w/ ZSI and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA630)
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 85 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | ZSI / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 600 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |