Eaton H48M47T55CUEE
SKU: CS4890346MPN: H48M47T55CUEEUPC/EAN: 786680044922
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-4 (3-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 480Y/277V, 150°C rise w/ 200°C insulation systeam, 500 kVA, Copper windings, EE
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480 Y/277 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 500 kVA |
Specifications
| SKU | CS4890346 |
|---|---|
| MPN | H48M47T55CUEE |
| UPC/EAN | 786680044922 |
