Eaton MD330D79CUES
SKU: CS4897286MPN: MD330D79CUESAlternate Part #: D53306UPC/EAN: 786680062810
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$107,454.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480Y/277, 150°C, 330 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 919E, uses WS35
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 919E |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 330 kVA |
| Weathershield | WS35 |
Specifications
| SKU | CS4897286 |
|---|---|
| MPN | MD330D79CUES |
| Alternate Part # | D53306 |
| UPC/EAN | 786680062810 |
