Eaton D17406
SKU: CS4853575MPN: D17406Alternate Part #: MD175E89UPC/EAN: 786680330674
Eaton Drive isolation ventilated transformer

$28,504.21
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 230 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 175 kVA, Al windings, Frame: 918A, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 918A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 150 hp |
| Kva Rating | 175 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 230 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4853575 |
|---|---|
| MPN | D17406 |
| Alternate Part # | MD175E89 |
| UPC/EAN | 786680330674 |
