Eaton MD275E86
SKU: CS4897274MPN: MD275E86UPC/EAN: 786680001512
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$30,882.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 208V, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 275 kVA, Al windings, Frame: 918A, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 918A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 275 kVA |
| Weathershield | WS34 |
Specifications
| SKU | CS4897274 |
|---|---|
| MPN | MD275E86 |
| UPC/EAN | 786680001512 |
