Eaton MD14E92F
SKU: CS4897173MPN: MD14E92FAlternate Part #: D04417UPC/EAN: 786680110948
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$7,192.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer DT-3 Three-phase 460 DELTA 1 at +5% FCAN 1 at -5% FCBN 460Y/266V 115°C 14 kVA Aluminum windings 912D 286D WS38 60 Hz 10 hp
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 14 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS38 |
| Wiring Connection | 286D |
Specifications
| SKU | CS4897173 |
|---|---|
| MPN | MD14E92F |
| Alternate Part # | D04417 |
| UPC/EAN | 786680110948 |


