Eaton MD14E92
SKU: CS4897170MPN: MD14E92Alternate Part #: D14415UPC/EAN: 786680331626
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$4,884.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 14 kVA, Al windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 14 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897170 |
|---|---|
| MPN | MD14E92 |
| Alternate Part # | D14415 |
| UPC/EAN | 786680331626 |
