Eaton MD075E92FCUEEES
SKU: CS4897117MPN: MD075E92FCUEEESAlternate Part #: D07E011UPC/EAN: 786680061097
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$12,987.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 115°C, 7.5 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 7.5 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897117 |
|---|---|
| MPN | MD075E92FCUEEES |
| Alternate Part # | D07E011 |
| UPC/EAN | 786680061097 |
