Eaton MD11E68
SKU: CS4897125MPN: MD11E68Alternate Part #: D04406UPC/EAN: 786680110931
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$6,358.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer DT-3 Three-phase 460 DELTA 1 at +5% FCAN 1 at -5% FCBN 208Y/120V 150°C 11 kVA Aluminum windings 912D 286D WS38 60 Hz 7.5 hp
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 11 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS38 |
| Wiring Connection | 286D |
Specifications
| SKU | CS4897125 |
|---|---|
| MPN | MD11E68 |
| Alternate Part # | D04406 |
| UPC/EAN | 786680110931 |

