Eaton MD11E92FCU
SKU: CS4897137MPN: MD11E92FCUAlternate Part #: D13410UPC/EAN: 786680110955
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$9,386.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer DT-3 Three-phase 460 DELTA 1 at +5% FCAN 1 at -5% FCBN 460Y/266V 115°C 11 kVA Copper windings 912D 286D WS38 60 Hz 7.5 hp
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 11 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS38 |
| Wiring Connection | 286D |
Specifications
| SKU | CS4897137 |
|---|---|
| MPN | MD11E92FCU |
| Alternate Part # | D13410 |
| UPC/EAN | 786680110955 |


