Eaton MD14E88ZZ
SKU: CS4897168MPN: MD14E88ZZAlternate Part #: D04400UPC/EAN: 786680056192
Eaton Open core-coil ventilated transformer






$4,876.01
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 230 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 14 kVA, Al windings, Frame: 908S
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 908S |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 230 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 14 kVA |
Specifications
| SKU | CS4897168 |
|---|---|
| MPN | MD14E88ZZ |
| Alternate Part # | D04400 |
| UPC/EAN | 786680056192 |



