Eaton MD14E85
SKU: CS4897166MPN: MD14E85Alternate Part #: D04407UPC/EAN: 786680001215
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$4,884.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 208V, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 14 kVA, Al windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 14 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897166 |
|---|---|
| MPN | MD14E85 |
| Alternate Part # | D04407 |
| UPC/EAN | 786680001215 |
