Eaton MD63E92ZZ
SKU: CS4897393MPN: MD63E92ZZAlternate Part #: D63505UPC/EAN: 786680053221
Eaton Open core-coil ventilated transformer






$10,059.79
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 63 kVA, Al windings, Frame: 914S
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914S |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 63 kVA |
Specifications
| SKU | CS4897393 |
|---|---|
| MPN | MD63E92ZZ |
| Alternate Part # | D63505 |
| UPC/EAN | 786680053221 |


