Eaton T20P11S05ZZ
SKU: CS4992008MPN: T20P11S05ZZAlternate Part #: T05412UPC/EAN: 786680057885
Eaton Open core-coil ventilated transformer







$5,021.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 240 X 480V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN X 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 5 kVA, Al windings, Frame: 815C
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992008 |
|---|---|
| MPN | T20P11S05ZZ |
| Alternate Part # | T05412 |
| UPC/EAN | 786680057885 |



