Eaton MD075E88
SKU: CS4897109MPN: MD075E88Alternate Part #: D07407UPC/EAN: 786680368332
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$4,323.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 230 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 7.5 kVA, Al windings, Frame: 908, uses WS31
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 908 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 7.5 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 230 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS31 |
Specifications
| SKU | CS4897109 |
|---|---|
| MPN | MD075E88 |
| Alternate Part # | D07407 |
| UPC/EAN | 786680368332 |

