Eaton MD118E73NV
SKU: CS4897149MPN: MD118E73NVAlternate Part #: D18403UPC/EAN: 786680053191
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$29,250.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460 delta, 150°C, 11 kVA, Al windings, Frame: 917N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 11 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4897149 |
|---|---|
| MPN | MD118E73NV |
| Alternate Part # | D18403 |
| UPC/EAN | 786680053191 |
