Eaton V48M62T99NV
SKU: CS4995695MPN: V48M62T99NVAlternate Part #: V99402UPC/EAN: 786680095771
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$17,078.24
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 100 kVA, Al windings , Frame: 917N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4995695 |
|---|---|
| MPN | V48M62T99NV |
| Alternate Part # | V99402 |
| UPC/EAN | 786680095771 |
